Vasarai įsibėgėjus Utenos darbdavius užplūdo dirbti norintis jaunimas (V dalis)

Grįžti

Utenos verslo informacijos centras nuo šių metų administruoja Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą, kurią inicijavo Utenos rajono savivaldybė. Sėkmingai veikianti programa šiemet vasaros darbą susirasti padėjo jau 89 nepilnamečiams jaunuoliams, o programa pasinaudojusios įmonės už kiekvieną įdarbintą 14-17 m. amžiaus asmenį gauna iki 400 Eur siekiančias kompensacijas. Nusprendėme pasidomėti, kokiomis nuotaikomis gyvena įmonės ir kaip sekasi jų naujiesiems darbuotojams. Tai jau penktoji straipsnių ciklo apie šios programos dalyvius dalis.

Gerai uteniškiams žinomas sporto ir sveikatingumo centras „RL Gym“ taip pat nepraleido progos į savo komandą pasikviesti jauną žmogų. 14-metė Smiltė Kviklytė – jauniausia Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programos dalyvė. Aukštakalnio progimnazijos mokinė nevengia prisipažinti: jei ne galimybė vasarą padirbėti sporto ir sveikatingumo centre „RL Gym“, tikriausiai per šias atostogas su tėvais būtų išvykusi dirbti į užsienį. Jauną ir motyvuotą merginą, kuri prieš metus sporto ir sveikatingumo centre pradėjo savanorystės kelią, atrado „RL Gym“ direktorė Edita Narkutė-Leipuvienė, Smiltei ir pasiūliusi šią vasarą padirbėti žinomo trenerio, Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos prezidento Modesto Puišės asistente.

„Jau žinome, kad dirbate trenerio asistente sporto ir sveikatingumo centre „RL Gym“. Ar nesunku būnant tokio jauno amžiaus tvarkytis su itin rimtomis pareigomis?“ – VšĮ Utenos verslo informacijos centro specialistai pasiteiravo jauniausios šios vasaros Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programos dalyvės Smiltės.

Darbas tikrai atsakingas, tačiau manau, jog su pareigomis tvarkausi gerai. Mano užduotys: bendrauti su sporto ir sveikatingumo centro klientais, padėti jiems teisingai atlikti pratimus, atlikti kūno masės analizės testus, išduoti abonementus, realizuoti save administracinėje veikloje.

Centro direktorė Edita Narkutė-Leipuvienė tave atrinko iš daugybės kandidatų. Kaip prasidėjo tavo pažintis su „RL Gym“ ir šio centro direktore?

Tai jau antri metai, kai aš lankau šį centrą. Praėjusią vasarą tapau „RL Gym“ savanore, padėjau kasdienėje centro veikloje, prisijungdavau prie organizuojamų renginių, prisidėjau prie „Fitneso akademijos“ projekto įgyvendinimo. Taip nutiko, kad išgirdau apie šią vasarą Utenoje startavusią Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą ir pasikalbėjau su „RL Gym“ direktore Edita, kuri ir atrinko mane iš visų norinčiųjų.

Tikriausiai esi ne tik jauniausia „RL Gym“ kolektyvo narė, bet ir jauniausia darbuotoja Utenoje. Kaip į jauną merginą reagavo kolegos ir klientai?

Kolegos mane priėmė labai šiltai, galėčiau pasakyti, netgi su džiaugsmu, kadangi tokiame dideliame centre pagalbos tikrai niekada nebūna per daug. Vasarą nemažai trenerių atostogauja, o ir sportuojančių mažiau, tačiau ir klientai, ir kolegos priima supratingai.

Ar žinai kitų savo bendraamžių, kuriems vasarą pavyko įsidarbinti?

Deja, tikrai nedaug 14-mečių dirba vasarą, dažniau mano amžiaus žmonės renkasi savanorystę. Tikriausiai darbdaviai dar prisibijo priimti labai jaunus žmones...

Ką veiktum, jei vasarą paskirtum atostogoms, o ne darbui?

Tikriausiai būčiau namuose: patinginiaučiau ar leisčiau laiką prie kompiuterio. Matyt, būčiau rimtai svarsčiusi apie galimybę vasarą išvykti pas tėvus į užsienį, galbūt padirbėti ten. Labai džiaugiuosi, kad yra tokia programa, leidžianti jaunimui susipažinti su karjeros galimybėmis. Per šią vasarą išmokau tikrai daug: bendrauti su įvairaus būdo žmonėmis, supratau, ką reiškia darbas, dabar daugiau žinau apie žmogaus kūną, taisyklingą judėjimą, pagrindinius mitybos principus.

Šią vasarą išbandei darbo teikiamas galimybes. O kitais metais ar svarstytum paatostogauti?

Manau, tikrai norėčiau dar padirbėti ir su mielu noru vėl pabandyčiau dirbti šiame centre.

Sporto ir sveikatingumo centro „RL Gym“ direktorė Edita Narkutė-Leipuvienė ir čia dirbantis treneris, Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos prezidentas Modestas Puišė stebėjosi naujosios pagalbininkės motyvacija bei darbštumu. Abu vieningai teigia, jog jauniems žmonėms padirbėti reikia, o geriausia – kuo ankstyvesniame amžiuje.  

Edita, ar nebuvo baisu priimti tokį jauną žmogų? Visgi darbdaviui tenka nemažai atsakomybės.

Pirmiausiai, aš labai džiaugiuosi, kad Smiltės neišsivežė tėvai ir mes sugebėjome užkirsti kelią emigracijai ir išlaikyti dar vieną jauną žmogų Utenoje. Smiltė jau nuo praėjusių metų rodė labai didelę motyvaciją sportuoti, savanoriauti, tad buvo tikrai nebaisu dėl jos tinkamumo šiam darbui. Kai prieš vasarą pasklido gandas, kad ieškosime jauno žmogaus, susidūrėme su visa gausa mokinių, norinčių dirbti mūsų centre. Smiltei labiausiai padėjo tai, kad ji jau turėjo patirties ir kartais noriai savanoriaudavo pas mus. Nors darbdaviai turi prisiimti didelę atsakomybę, kurios mes tikrai nebijome, tačiau džiugina tai, kad pati mergina yra atsakinga, žingeidi.

Ar manote, kad vasaros darbas jaunam žmogui gali padėti apsispręsti, ką jis nori pasiekti gyvenime? Ar vis dėlto atvirkščiai: gali net atgrasyti?

Manau, jog nutinka įvairiai. Aš džiaugiuosi, kad būtent mūsų darbo vieta nėra susijusi su itin didelėmis fizinėmis veiklomis. Mūsų centre darbuotojai turi galimybę derinti asmeninį sportą bei darbą su klientais. Galėčiau pasakyti, kad ši darbo vieta idealiai tinka būtent moksleiviams ir, manau, jog Smiltė, įgijusi neįkainojamos patirties dirbant su moderniausia įranga ir profesionaliais treneriais, ateityje turi puikias galimybes pati tapti gera trenere. Smagu, jog „RL Gym“ padėjo apsispręsti jau ne vienam jaunam žmogui, ką jis nori veikti gyvenime.

Ar svarbu, jog jaunimas vasarą išliktų aktyvus: leistų daugiau laiko judėdami fiziškai, galbūt netgi dirbdami?

Žinoma, jog tai yra svarbu. Aš dirbti pradėjau nuo septynerių, pagelbėdavau tėveliams, vėliau dirbau įvairius darbus. Gavau neįkainojamos patirties ir už tai esu be galo dėkinga savo tėveliams. Suprantame, jog jaunimas turi labai daug norų ir visiems jiems įgyvendinti yra reikalingi finansai, tad mūsų tikslas – padėti jaunimui tobulėti ir, žinoma, užsidirbti.

Modestai, ar įžvelgiate Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programos privalumų?

Pats didžiausias šios programos pliusas, jog jaunam žmogui leidžiame apsispręsti, ko jis nori. Galbūt vieną vasarą jis padirbės mūsų centre, kitą vasarą padirbės su kastuvu, trečią kartą dirbs dar kitoje vietoje. Taip formuojasi asmenybė ir po truputį supranta, ko iš savęs nori.

Ar esate patenkintas jaunosios asistentės darbu?

Esu labai patenkintas. Pirmiausia, visada malonu kam nors perteikti savo žinias. Antra, smagu, jog tos žinios priimamos noriai, kad nereikia žmogaus stumti. Darbas vasarą formuoja asmenybę, leidžia jam pasirengti ateičiai.

Ieškau darbo Darbdaviams