Vasarai įsibėgėjus Utenos darbdavius užplūdo dirbti norintis jaunimas (III dalis)

Grįžti


Utenos verslo informacijos centras nuo šių metų administruoja Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą, kurią inicijavo Utenos rajono savivaldybė. Sėkmingai veikianti programa šiemet vasaros darbą susirasti padėjo jau 81 nepilnamečiam jaunuoliui, o programa pasinaudojusios įmonės už kiekvieną įdarbintą 14-17 m. amžiaus asmenį gauna iki 400 Eur siekiančias kompensacijas. Nusprendėme pasidomėti, kokiomis nuotaikomis gyvena įmonės ir kaip sekasi jų naujiesiems darbuotojams. Tai jau trečioji straipsnių ciklo apie šios programos dalyvius dalis.

Dauniškio gimnazijoje besimokanti 16-metė Austėja Urbonaitė prieš pusmetį būtų nepatikėjusi, jei kas nors jai būtų pasakęs, jog ji vasarą praleis dirbdama UAB „Utenos betonas“. Apie naują kompiuterį svajojanti ir itin programavimu besidominti mergina teigia uoliai sekusi tinklalapį darbas.utena.lt ir vos tik pamačiusi, jog įmonei reikalingas pagalbininkas vasarai, nusprendė išbandyti save. „Utenos betono“ direktorius Andrius Rudokas pasakoja, kad Austėja buvo pirmoji taip greitai susisiekusi ir net atvykusi į įmonę, kaip paaiškėjo vėliau, apžiūrėti savo būsimos darbo vietos. Betoną gaminančios bei vežančios įmonės vadovas patikino, jog didelių reikalavimų būsimai naujokei nekėlė – užteko bendrųjų kompiuterinio raštingumo įgūdžių. Kadangi Austėja buvo atkakliausia ir greičiausia, A.Rudokas jai ir pasiūlė padirbėti įmonėje pagal Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą.

„Vos išgirdus pavadinimą „Utenos betonas“ tikriausiai ne vienas pamano apie nemažai fizinės jėgos reikalaujantį darbą. O ką iš tiesų tenka daryti tau?“ – VšĮ Utenos verslo informacijos centro specialistai pasiteiravo būsimos Utenos Dauniškio gimnazijos vienuoliktokės Austėjos.

Darbas iš tiesų nėra toks sunkus, apie kokį būtų galima pagalvoti. Ateinu į darbą anksti, įsijungiu kompiuterį, paleidžiu jame programėlę „Skype“, kuria pasinaudodamas direktorius man praneša, kokį betoną reikia vežti ir į kur. Tuomet man tenka įsijungti elektroninę važtaraščių kūrimo programą, užpildau juos nuo A iki Z. Dirbu čia jau antrą mėnesį – išmokau ir sužinojau tikrai daug.

Kaip sužinojai, kad „Utenos betonas“ ieško pagalbininko vasarai?

Nuolat sekdavau portalą darbas.utena.lt, kur ir talpinami darbo jaunimui skelbimai. Eilinę dieną pamačiau „Utenos betono“ skelbimą, kuris mane ir užkabino. Pasiskambinau įmonės vadovui, susitariau dėl susitikimo, tėtis mane operatyviai atvežė pirmajam darbo pokalbiui ir taip susipažinau su savo naująja darboviete.

Dirbti pradėjai iš karto po mokslo metų pabaigos. Ar netrūko poilsio? Kaip jauniausią kolektyvo darbuotoją sutiko kolegos?

Ne, poilsio tikrai netrūko. Domiuosi programavimu ir svajoju po vasaros įsigyti naują kompiuterį, tad laiko tam tikrai negaila. Kolektyvas mane sutiko labai šauniai – visi draugiški, kalbūs. Kolegos mane išmokė dirbti įvairiomis programomis, aprodė, kaip veikia įmonė.

Pagal Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą šiemet Utenos rajono įmonėse dirba jau 81 jaunas žmogus. Ar manai, kad jiems visiems tai bus naudinga?

Manau, kad vienareikšmiškai naudinga. Jaunimas turi galimybę įgyti naujų pažinčių, pabendrauti su daug patirties ir kompetencijų turinčiais žmonėmis, plėsti savo pasaulėžiūrą. Tai veikia ir prevenciškai – jauni žmonės nesėdi namie, yra mažiau laiko vakarėliams. (juokiasi)

Ar nepilnamečiams Utenoje labai sunku rasti darbą?

Asmeniškai man nebuvo sunku – darbą radau per porą savaičių. Nors pirmąją savaitę nebuvo nieko, antrąją pamačiau šį skelbimą, pasiskambinau, tą pačią dieną jau buvau įmonėje, o kitą – pradėjau dirbti.

Esi 16-metė, tad kitąmet dar turėtum galimybę sudalyvauti Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programoje bei padirbėti vienoje iš Utenos rajono įmonių. Ar norėtum grįžti į UAB „Utenos betonas“?

Tai atrodo dar toli... Manau, kad pasitaikius galimybei, tikrai mielai padirbėčiau „Utenos betone“ ir kitąmet.

Artėja patys svarbiausi metai mokykloje. Ar vasaros darbas tau padėjo apsispręsti, ką norėtum veikti po jos?

Tiesą sakant, nelabai. Mano svajonė – programavimas. Šiuo metu mokausi Utenos Dauniškio gimnazijoje, nuo rudens būsiu vienuoliktokė. Pasirinkau dalykus, susijusius su programavimu, ir stengsiuosi gilinti būtent šios srities žinias.

Jau pasakojai apie tai, ką sužinojai dirbdama šioje įmonėje. Ar padėjo darbas tau įgyti asmeninių savybių?

Pamačiau, ką reiškia darbas, įgavau daugiau atsakingumo ir, tikriausiai, dabar jau žinau visas betono rūšis. (juokiasi)

UAB „Utenos betonas“ direktorius Andrius Rudokas tikina apie Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą sužinojęs iš VšĮ Utenos verslo informacijos centras. Pas jį apsilankę centro specialistai įmonės vadovui asmeniškai pristatė programą, papasakojo apie galimybę pasinaudoti parama įdarbinant nepilnamečius vasarai. Direktorius nusprendė išbandyti tik pirmą vasarą veikiančios programos galimybes ir padėti sudaryti įmonės važtaraščius pasikvietė jauną merginą.

Direktoriau, ar ilgai užtruko jauno žmogaus paieškos ir kodėl pasirinkote būtent Austėją?

Paieškos užtruko tikrai neilgai. Patalpinau skelbimą darbas.utena.lt ir vos po poros valandų sulaukiau pirmųjų skambučių ir elektroninių laiškų, tad buvo tikrai iš ko rinktis. Kodėl Austėja? Ji buvo pati pirmoji, atkakliausia, kuri net atvyko į būsimą darbo vietą. Nusprendėme pabandyti.

Tiksliai sudaryti, patikrinti užsakymų važtaraščius – atsakingas darbas. Ar nebuvo baisu priimti jauną žmogų?

Iš pažiūros, tai skamba labai sudėtingai, tačiau taip visai nėra. Nors vasara – pats darbymetis, bet mergina viską perprato labai greitai. Džiaugiuosi, kad savo nuolatinę darbuotoją galėjome išleistiatostogų, o jai sugrįžus – sustiprinti darbą laboratorijoje.

Ar kitąmet norėtumėte pasinaudoti šios programos teikiamomis galimybėmis?

Manau, kad taip. Nors mūsų įmonė nėra didelė, tačiau esame socialiai atsakingi, norime padėti jaunimui įgyti daugiau patirties.

Ieškau darbo Darbdaviams